نرخ بازده سرمایه گذاری یا ROI با استفاده از سیستم ERP یا مدیریت منابع سازمانی و نرم افزار پخش مویرگی پایا

در این مقاله از ویرا روش پایا ارائه دهنده بهترین نرم افزار پخش مویرگی با ما همراه باشید تا با چگونگی محاسبه بازده سرمایه گذاری یا ROI با استفاده از سیستم مدیریت منابع سازمانی یا ERP آشنا شوید.

اهمیت محاسبه بازده سرمایه گذاری یا ROI در تجارت

بازده سرمایه گذاری یا ROI سیستم مدیریت مشاغل خود را چگونه ارزیابی می کنید؟ از چه روشی باید استفاده کنید؟ شرکت های که ROI احتمالی خود را قبل از شروع پروژه ERP اندازه گیری می کنند، می خواهند بیشترین مزایا را از راه حل ERP خود کسب می کنند. اندازه گیری ROI دشوارترین تلاشی است که در تجارت خود انجام می دهید. اینکه آیا شما در دفتر حسابداری، مدیریت عملیات تولید، در مغازه کار می کنید یا صاحب شرکت خود هستید، توجیه هزینه ها دستورالعمل اصلی شما است. برنامه هایی وجود دارد که به موفقیت مشتری، هزینه بازاریابی، سرمایه گذاری در فناوری یا هر یک از میلیون ها هزینه دیگر که در طول زندگی انجام می دهید، اختصاص داده می شود.

در این مطلب مدلی ساده را توضیح داده ایم که با استفاده از آن می توان ROI را برای هر یک از مهم ترین مخارج مورد نیاز خود محاسبه کرد. در این تجزیه و تحلیل از سه روش استفاده شده که کمک می کنند تا بازپرداخت مالی تخمین زده شود، این روش ها عبارت‌اند از:

  • ارزش فعلی خالص جریان پول
  • نرخ بازده داخلی
  • دوره بازپرداخت

مزایای استفاده از سیستم مدیریت منابع سازمانی یا ERP

مزایای مالی ناشی از اجرای سیستم ERP از شرکتی به شرکت دیگر متفاوت است. بنابراین ذکر این نکته حائز اهمیت است که این تمرین قصد دارد مفاهیمی را معرفی کند و شما را ترغیب کند تا در مورد فواید حاصل از اجرای خود فکر کنید. همچنین توجه داشته باشید که افق زمان گردش پول در این مدل تنها پنج سال است. سیستم مدیریت منابع سازمان بستری است که در آن تجارت در طولانی مدت رشد می کند. اکثر شرکت ها مدت ها پس از اتمام اجرای اولیه، به مزایای این سیستم خواهند رسید. شرکت های مختلفی پس از استفاده و پیاده سازی سیستم ERP توانسته اند گواهینامه های کیفیت را آسان تر کسب کنند.

جهت بهره گیری از مشاوره های رایگان و حرفه ای در زمینه مدیریت منابع سازمانی ، مدیریت ارتباط با مشتری ، توزیع و پخش مویرگی ، بازاریابی و فروش مویرگی و غیره با کارشناسان ویرا روش پایا تماس بگیرید.

مزایای محاسبه بازگشت سرمایه و ROI

قلب یک مدل ROI یا بازگشت سرمایه ، ارزش زمان تجزیه و تحلیل پول است. بررسی و تحلیل بازگشت سرمایه باعث موجودی کاهش یافته، کاهش هزینه های عملیاتی و بهبود خدمات مشتری می شود. اندازه گیری این موارد می تواند بسیار ذهنی باشد، هیچ روش صحیحی برای تعیین ارزش سود یک معامله وجود ندارد. شرکت هایی که فاقد یک بستر نرم افزاری یکپارچه باشند نمی توانند بازگشت سرمایه خوبی داشته باشند و بهترین روش استفاده از سیستم ERP و نرم افزار پخش مویرگی پایا است.

موجودی کاهش یافته

موجودی اضافی و موجودی اشتباه، نشان دهنده وجوه نقدی است که سازمان و شرکت برای آن هزینه کرده است، در صورتی که می توانست در برخی فعالیت های ارزش افزوده دیگر سرمایه گذاری شود. موجودی اضافی موجود در قفسه یا در قفسه اشتباه در فروشگاهی اشتباه، که برای دستیابی به یک سطح خدمات مطلوب مورد نیاز نیست، می توانست در تحقیقات و توسعه، یا یک کمپین بازاریابی یا برخی فعالیت های ارزش افزوده دیگر سرمایه گذاری شود.

روش های زیادی موجود دارد که سیستم مدیریت منابع سازمان یا نرم افزار ERP سازمان را قادر می سازد تا سرمایه گذاری خود را در موجودی کاهش دهد. برنامه ریزی مواد مورد نیاز و برنامه ریزی تولید، دو ویژگی هستند که معمولا به کاهش موجودی غیرضروری کمک می کنند. این الگوریتم های پیچیده با تهیه، تولید و انتقال محصول با عرضه و تقاضای موجود و پیش بینی شده مطابقت دارند. بدون داشتن این توانایی، برنامه ریزان غالباً موجودی را به مقدار موردنظر خود مبدل می کنند تا بتوانند سطح خدمات قابل قبول را حفظ کنند.

اگر یک سیستم ERP به درستی پیاده سازی شود بسیاری از قابلیت های دیگر را برای کاهش موجودی فراهم خواهد کرد که برخی از آن ها عبارت‌اند از مشاهده الگوهای تاریخی، تخمین موجودی موجود و عرضه و تقاضای آینده در سراسر زنجیره تأمین، خرید، انبارداری، تولید و فروش که به مدیران این امکان را می دهد تا سطوح موجودی را به حداقل برسانند و همچنان به سطح بالای خدمات نسبت به سطح تقاضای واقعی و پیش بینی شده دست یابند. همچنین این سیستم به سازمان ها کمک می کند تا پس انداز زیادی نیز داشته باشند.

بهبود خدمات مشتری

بهبود خدمات مشتری  مزیت مهمی است که ناشی از استفاده از نرم افزار ERP است، اما تعیین کمیت آن به صورت ذهنی غالباً کار دشواری است. بااین‌حال، با گذشت سال ها، بعد از چندین سال اجرا، از بسیاری از مراجعان بازخوردهایی گرفته شده است که عمدتاً گفته اند:

  • اگر ERP نبود ما امروز نمی‌توانستیم سطح فعالیت فروشمان را اداره کنیم
  • اگر ERP نبود ما نمی‌توانستیم مشتری X را جذب کنیم که اکنون ۲۰% از درآمد را تشکیل می دهد.

با استفاده از این سیستم، سازمان قادر خواهد بود تا سریع تر به نیازها و سؤالات مشتری پاسخ دهد و نتیجه آن رضایت بیشتر مشتری است.

کاهش هزینه های عملیاتی

بسیاری از بنگاه هایی که سیستم مدیریت منابع سازمانی را با موفقیت پیاده سازی می کنند، می دانند که می توانند از لحاظ عملیاتی، با سرعت نرخ رشد کل جمعیتشان، رشد کنند. استفاده از این سیستم باعث دسترسی سریع کارکنان به اطلاعات دقیق و به موقع در سراسر و حتی درون بخش های سازمانی می شود، لذا از این جهت منجر به کاهش مدت زمان تلف شده سازمان می شود. اتلاف وقت در انتظار اطلاعات، دسترسی به اطلاعات اشتباه و منسوخ شده یا تهیه اطلاعات در وهله اول منجر به هزینه قابل توجهی می شود که بهره‌وری را پایین می آورد. اجرای موفقیت آمیز ERP منجر به تولید یکپارچه و انتشار روال و همچنین اطلاعات مهم و حیاتی در زمینه کار می شود تا کارمندان روی فعالیت های ارزش افزوده کار کنند و از این طریق باعث افزایش بهره‌وری و کاهش هزینه های عملیاتی شوند.

ارزش زمانی پول

در نهایت برای محاسبه بازده سرمایه گذاری، به ارزیابی پول در گردش در یک دوره زمانی باید پرداخت تا مشخص شود که آیا به نرخ بازده از پیش تعیین شده رسیده است یا از آن فراتر رفته است، که گاه به آن نرخ موانع گفته می شود. این مدل ارزش خالص فعلی (NPV)، نرخ بازده داخلی (IRR) و دوره بازپرداخت را محاسبه می کند.  درک و محاسبه ارزش خالص فعلی تا حدی دشوار است. این جریانات نقدی را در طی یک دوره زمانی نسبت به نرخ مانع که به آن هزینه سرمایه نیز گفته می شود، ارزیابی می کنند.

درک نرخ بازده داخلی آسان تر است، اما محاسبه آن در خارج از برنامه سخت تر است. با استفاده از اکسل به خوبی می توان این نرخ را محاسبه کرد. IRR جریان های نقدی با آنچه به عنوان نرخ بهره زیستی مطرح می شود، برابر است. جالب اینجاست که اگر اعداد موجود در مدل خود را طوری دست‌کاری کنید که NPV صفر باشد، متوجه می شوید که IRR برابر با هزینه سرمایه شما است. دوره بازپرداخت نقطه زمانی است که در آن جریان های نقدی تجمعی از منفی به مثبت می روند.

تجزیه و تحلیل بازده سرمایه گذاری یا ROI

تجزیه و تحلیل ROI و بازگشت سرمایه یک علم دقیق نیست، حتی اگر در سطوح ظاهری باشد که باید باشد، همان طور که از نظر عددی نیز وجود دارد. در واقع بخش آسان، خود مدل است. چالش این است که مشکل فعلی در شغل شما چیست، چه چیزی برای شما هزینه دارد، چگونه استفاده از ERP این مشکلات را برطرف می کند و چه راه حلی برای آن از نظر مالی ارزش دارد.

دامنه تحلیل خود را محدود نکنید، این مدل فقط در سه منطقه خاص مورد بررسی قرار گرفته است. در هر حالت، ویژگی های موجود در سیستم ERP یا سیستم مدیریت منابع سازمان روند کار را بسیار آسان تر می کند. مثلاً اینکه ارزش کار در چیست؟ هزینه از دست دادن مشتری چه خواهد بود؟ چه مشتریان اضافی در نتیجه صدور گواهینامه به دست می آیند؟

در مغازه ها و فروشگاه های خرده فروشی نیز، مشاهده وضعیت و پیشرفت سفارشات کار به بنگاه ها امکان می دهد تا برنامه را به سرعت تنظیم کنند تا نیازهای مشتری را تغییر دهند. در حسابداری، جریان فعالیت در زمان واقعی در منابع مالی، به مدیریت این اختیار را می دهد تا عملکرد شرکت را به صورت مداوم ارزیابی کند و زودتر اقدام کند.

بهترین نرم افزار پخش مویرگی

بدون شک نرم افزار پخش مویرگی پایا ، بهترین نرم افزار پخش مویرگی در حال حاضر است. زیرا این سیستم با بهره گیری از دانش خبرگان و کارشناسان حوزه کامپیوتر و فناوری اطلاعات توسعه داده شده است و کلیه ماژول های مرتبط با محاسبه ROI و بازگشت سرمایه ، مدیریت منابع سازمانی ، مدیریت ارتباط با مشتری ، توزیع و پخش مویرگی ، مدیریت انبارداری ، مدیریت حسابداری و غیره را دربرمی گیرد. جهت آشنایی بیشتر با این سیستم، ویرا روش پایا را در شبکه اجتماعی لینکدین دنبال کنید.

با تشکر از همراهی شما با وب سایت ویرا روش پایا

نحوه محاسبه بازده سرمایه گذاری یا ROI با استفاده از سیستم ERP

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *