ویروس کووید 19 و خطرات در زنجیره تامین با سیستم ERP و سیستم BI و سیستم پخش مویرگی

در این مقاله از ویرا روش پایا ارائه دهنده سیستم پخش مویرگی پایا با ما همراه باشید تا با خطرات ایجاد شده در زنجیره تامین بعد از ظهور ویروس کووید ۱۹ یا کرونا و مدیریت این خطرات با استفاده از سیستم ERP و هوش تجاری آشنا شوید.

ویروس کووید ۱۹ و زنجیره تامین

در مقالات قبلی در مورد تاثیر و عواقب ویروس کووید ۱۹ در زنجیره تامین صحبت کردیم. در هفته های اخیر به طور فزاینده ای مشخص شده است که چه عواملی در همه گیر شدن در تجارت جهانی تاثیر دارد. بندرها قفل شده و یا با ظرفیت کمتری راه‌اندازی می شوند، ترافیک هوایی تقریباً کم است، ظروف همیشه در صورت نیاز موجود نیستند، کارکنان به دلیل بیماری در دسترس نیستند یا امکان سفر کردن ندارند. به دلیل بسته شدن مرزها، حمل و نقل به طور فزاینده ای دشوار شده است. برخی کانال های فروش تعطیل شده درحالی‌که از طرف دیگر کانال های جدیدی به وجود می آید. این یک مورد جزئی از تحولات پس از پیدایش ویروس کرونا است.

جهت کسب اطلاعات تخصصی در زمینه چگونگی مدیریت زنجیره تامین و لجستیک و استفاده از سیستم ERP و سیستم BI با کارشناسان ویرا روش پایا ارائه دهنده سیستم پخش مویرگی پایا پیشرو تماس بگیرید.

وابستگی به زنجیره تامین جهانی

همه تحولاتی که هر روزه درباره آن‌ها می شنویم، این مسئله را برای ما روشن ساخته است که ما کاملاً به زنجیره تامین جهانی وابسته شده اسم. میوه ها و سبزیجات از سراسر جهان تهیه می شوند. به عنوان مثال، در اسپانیا، چهار کالای وارد شده به بارسلونا (سیب، انگور، برنج و سیب زمینی) در مجموع تقریباً ۳۹۰۰۰ کیلومتر برای رسیدن به آنجا را طی می کنند. به نظر می رسد یک وضعیت غیرواقعی باشد، اما این عمل روزانه در انواع زنجیره تامین تکرار می شود.

ویروس کووید ۱۹ شکنندگی زنجیره غذایی جهانی ما و میزان وابستگی همه کشورها به زنجیره تامین و همه پیوندهای زنجیره را نشان داد. همانطور که قبلاً گفته شد، ما نمی توانیم از طریق آمار و پیش بینی ها، خود را در برابر ویروس همه گیر کرونا محافظت کنیم. آنچه ما می توانیم انجام دهیم این است که با آماده سازی خود در برابر موقعیت های احتمالی که می تواند زنجیره لجستیک را مختل کند، از خود دفاع کنیم و خطرات ناشی از زنجیره تدارکات و چگونگی برخورد با آن ها را مرور کنیم. ریسک ها را به صورت فعالانه مدیریت کنیم و ارزیابی دوره ای انجام دهیم، تا از این طریق بتوانیم با شگفتی های مقابله کنیم یا از آنها جلوگیری کنیم.

کنترل آمار در لجستیک مواد غذایی

کنترل زنجیره تامین مواد غذایی با جمع آوری آمار و داده ها شروع می شود، جایی که یک سیستم ERP مرکزی ضروری است. مواد غذایی قلب سازمان در شرکت های غذایی هستند زیرا در این شرکت ها نیاز است که اطلاعات ضروری در مورد مشتریان، تامین کنندگان، پیش بینی ها، قراردادهای دسته ای، سفارشات خرید و فروش ثبت شود. این شرکت ها با استفاده از داشبورد مدیریت مواد غذایی مانند هوش تجاری یا سیستم BI می توانند از میزان کالاها، کشور مبدأ، مقصد و تأمین‌کنندگان و مشتریان خود آگاه شوند. هوش تجاری یا سیستم BI علاوه بر آمار و نمودارها، امکان پیش بینی اطلاعات بر روی نقشه را به شما پیشنهاد می دهد.

مروری بر کل زنجیره تامین بعد از پیدایش کرونا

با ترکیب اطلاعات جمع آوری شده توسط سیستم ERP و سیستم BI یک مرور کلی از خریداران، تأمین‌کنندگان کشور مبدأ و مقصد و فروش به ازای هر مشتری، از کل زنجیره تامین بعد از پیدایش ویروس کووید ۱۹ شما ایجاد می شود. آماری مانند ارزش و تعداد خرید هر تأمین‌کننده، کشور مبدأ و فروش، گردش مالی به ازای هر مشتری در کشورهای مقصد، تحلیل مفیدی را به ما خواهند داد. این تحلیل ها به شما بینشی مستقیم در مورد مشتریان و تأمین‌کنندگان مهمتان می دهد. سیستم ERP و هوش تجاری امکان جمع آوری، نگهداری و دسترسی به اطلاعات لازم از منابع را برای تجزیه و تحلیل فراهم می کند.

اولین گام های تجزیه و تحلیل ریسک ناشی از ویروس کووید ۱۹

نقشه برداری از جایی که تمام محصولات میوه و سبزیجات از آن به دست می آید، دارای اهمیت زیادی است. تأمین‌کنندگان شما در کجا قرار دارند؟ اهمیت تأمین‌کنندگان مربوطه برای شرکت شما چقدر است؟ به عبارت دیگر، تأثیر تأمین‌کننده مربوطه بر شرکت و گردش مالی شما چقدر است؟ این تأمین‌کننده چقدر قابل اعتماد است و چه عواملی در عرضه محصولات مورد نظر تأثیر دارد؟

اما همچنین شناسایی اهمیت و وابستگی های احتمالی مشتریان و گردش مالی آن ها، اولین گام های یک برنامه تجزیه و تحلیل و مدیریت ریسک است.

شناسایی خطرات احتمالی با پیدایش ویروس کرونا

مرحله بعدی شناسایی خطرات احتمالی است که ممکن است زنجیره تامین و لجستیک را تحت تأثیر قرار دهد. در کانال خرید در معرض چه خطراتی هستید، برای تولید و توزیع با چه خطراتی مواجه هستید و چه خطراتی را در سمت فروش دارید؟

وقتی گزارش های مربوط به ویروس کووید ۱۹ و ویروس کرونا را دنبال می کنیم، می بینیم که هر کارآفرین و مدیر زنجیره تامین به راحتی می تواند لیستی از خطرات مربوطه را تهیه کند. سپس مهم است که ریسک ها را طبقه بندی کنید، آن ها را گروه بندی کنید و میزان و تأثیر ریسک ها را در فعالیت های تجاری خود بررسی کنید. با درک و بینش خوب از خطرات در خصوص محتوا و تأثیر آن ها، باید نحوه مقابله با این خطرات را تعیین کنیم.

آیا می توان خطرات را از بین برد؟ آیا باید آن ها را بپذیریم؟ آیا می توانیم اثر ریسک ها را کاهش دهیم یا اینکه می توانیم آن ها را به تأمین‌کننده یا مشتری واگذار کنیم؟

پرداختن به خطرات شناسایی شده

به عبارت دیگر، وقتی خطرات و تأثیرات مرتبط با آن شناخته شود، تعیین نحوه مقابله با خطرات شناسایی شده مهم است. با تهیه یک برنامه پاسخگویی به ریسک ها، شما متوجه خواهید شد که دلیل و عوامل محتمل خطر چیست. شما تعیین می کنید که وقتی خطر ایجاد شود چه کسی مسئول آن باشد و چه کاری انجام دهد؟ همچنین تعیین می کنید که چگونه می خواهید با ریسک مقابله کنید و اقدامات لازم برای محدود کردن تأثیرات آن چیست؟

سرانجام، اجرای طرح پاسخ به ریسک و ارزیابی، بررسی و تجزیه و تحلیل ریسک مهم است.

تجزیه و تحلیل خود را انجام دهید

ابزارهایی همچون سیستم ERP و سیستم BI ، ابزارهای عالی برای انجام تحلیل های شما بعد از پیدایش ویروس کووید ۱۹ یا ویروس کرونا ارائه می دهند. این ابزارها به شما امکان ضبط گروه محصولات، نوع و انواع آن ها و کشورهای مبدأ آن ها را می دهد. در سمت مشتری و تأمین‌کننده، علاوه بر داده های گسترده، شما می توانید پرورش دهندگان، گواهینامه ها و مشخصات خود را نیز ثبت کنید.

علاوه بر این، روند خرید و فروش شما بر اساس سفارش‌های خرید و فروش ثبت می شود. همه این داده ها روزانه در داشبورد مدیریت داده و دیتابیس پردازش می شوند. این داده ها از طریق سیستم BI و مایکروسافت اکسل برای تجزیه و تحلیل در دسترس است.  به عنوان مثال، با ترکیب داده های سفارش خرید با کشورهای مبدأ، به سرعت یک بینش گرافیکی در مورد اهمیت هر تأمین کننده در تجارت خود به دست می آورید. سیستم BI  امکان ایجاد ترسیم داده ها بر روی نقشه و به دست آوردن بینش در زمان واقعی از زنجیره تأمین و تأثیرگذاری بر تجارت شما را دارد. این مرحله می تواند در جهت ترسیم ماتریس ریسک به شما کمک کند.

سیستم پخش مویرگی پایا

سیستم پخش مویرگی پایا پیشرو توسط کارشناسان خبره در زمینه کامپیوتر و فناوری اطلاعات توسعه داده شده است و کلیه ماژول های مورد نیاز برای مدیریت زنجیره تامین یا لجستیک ، مدیریت ارتباط با مشتری، مدیریت پخش مویرگی ، مدیریت منابع سازمانی و غیره را در برمی‌گیرد. جهت آشنایی بیشتر با این سیستم، ویرا روش پایا را در شبکه اجتماعی لینکدین دنبال کنید.

با تشکر از همراهی شما با وب سایت ویرا روش پایا

ویروس کووید ۱۹ و خطرات در زنجیره تامین

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *