سیستم مدیریت انبار و انبارداری در نرم افزار پخش مویرگی پایا

در این مقاله از وب سایت ویرا روش پایا توسعه دهنده نرم افزار پخش مویرگی پایا با ما همراه باشید تا با سیستم مدیریت انبار و انبارداری و کاربرد آن در شرکت های تولیدی آشنا شوید.

سیستم مدیریت انبار چیست

سیستم مدیریت انبار یا WMS نرم افزار و فرآیندی است که به سازمان ها امکان می دهد تا از زمان ورود کالاها یا مواد در انبار تا زمان بیرون آمدن، آن ها را کنترل و اداره کنند. عملیات موجود در یک انبار شامل مدیریت موجودی، فرآیندهای برداشت و ممیزی است.

به عنوان مثال، WMS می تواند در هر زمان و مکان، چه در تأسیسات و چه در ترانزیت، به موجودی سازمان دسترسی پیدا کند. همچنین می تواند عملیات زنجیره تأمین را از تولیدکننده یا عمده فروش به انبار و سپس به یک خرده فروش یا مرکز فروش مدیریت کند. سیستم مدیریت انبارداری اغلب در کنار سیستم مدیریت حمل و نقل یا یک سیستم مدیریت موجودی استفاده می شود.

انواع سیستم مدیریت انبار

سیستم مدیریت انبارداری در انواع و روش های اجرایی مختلف عرضه می شود و نوع آن ها به اندازه و ماهیت سازمان بستگی دارد. آن ها می توانند شامل سیستم ها یا ماژول های مستقل در یک سیستم برنامه ریزی منابع سازمانی یا مجموعه عوامل زنجیره تأمین باشند.

آن ها همچنین می توانند از نظر پیچیدگی بسیار متفاوت باشند. برخی از سازمان های کوچک ممکن است از هارد های ساده برای ذخیره و کپی اسناد و یا از فایل های صفحه گسترده استفاده کنند، اما بیشتر سازمان های بزرگ، از مشاغل متوسط گرفته تا شرکت های سازمانی، از نرم افزار پیچیده WMS یا سیستم مدیریت انبارداری استفاده می کنند.

با ویرا روش پایا توسعه دهنده نرم افزار پخش مویرگی تماس بگیرید تا از مشاوره های رایگان در زمینه مدیریت انبار ، مدیریت ارتباط با مشتری، مدیریت منابع سازمانی، مدیریت توزیع و پخش مویرگی و غیره بهره مند شوید.

برخی از تنظیمات سیستم مدیریت انبار به طور خاص برای اندازه سازمان طراحی شده اند و بسیاری از فروشندگان نسخه هایی از این نرم افزار دارند که می توانند در اندازه های مختلف سازمانی مقیاس بندی کنند. برخی سازمان های سیستم مدیریت انبار خود را از ابتدا ایجاد می کنند، اما اجرا و خرید آن از یک فروشنده مستقل متداول تر است.

مزایای نرم افزار مدیریت انبارداری

اگرچه پیاده سازی و اجرای WMS پیچیده و گران است، اما مزایایی برای سازمان ها دارد که می تواند پیچیدگی و هزینه آن را توجیه کند. اجرای سیستم مدیریت انبار می تواند به یک سازمان در کاهش هزینه های کاری، بهبود دقت موجودی، بهبود انعطاف پذیری و پاسخگویی، کاهش خطاها در حمل و نقل کالاها و بهبود خدمت رسانی به مشتری کمک کند. سیستم های مدرن مدیریت انبار با داده های زمان واقعی کار می کنند و به سازمان ها امکان می دهد تا جدیدترین اطلاعات مربوط به فعالیت هایی مانند سفارش‌ها، محموله ها، رسیدها و هرگونه حرکت کالا را مدیریت کنند.

نرم افزار مدیریت انبار همچنین می تواند برای نیازهای خاص سازمان طراحی و پیکربندی شود. به عنوان مثال، یک فروشنده تجارت الکترونیکی ممکن است از نرم افزار مدیریت انبارداری استفاده کند که عملکرد آن نسبت به نرم افزار خرده فروش آجر متفاوت است. علاوه بر این، سیستم مدیریت انبارداری ممکن است به طور خاص برای انواع کالاهایی که سازمان می فروشد طراحی یا پیکربندی شود. به عنوان مثال، یک خرده فروش کالاهای ورزشی نسبت به یک فروشگاه مواد غذایی نیازهای متفاوتی خواهد داشت.

ویژگی های سیستم مدیریت انبار

بسیاری از ویژگی ها در سیستم های WMS مشترک است، از جمله موارد زیر:

طراحی انبار

که سازمان ها را قادر می سازد از گردش کار را سفارشی سازی کنند و منطقی انتخاب کنند تا اطمینان حاصل کنند که انبار برای تخصیص موجودی بهینه طراحی شده است. سیستم های مدیریت انبارک هایی را ایجاد می کنند که فضای ذخیره سازی را به حداکثر می رساند و مغایرت های موجودی فصلی را محاسبه می کنند.

ردیابی موجودی انبار

 که امکان استفاده از سیستم های ردیابی پیشرفته، از جمله شناسایی فرکانس رادیویی (RFID)، شناسایی خودکار و ضبط داده ها و اسکن بارکد را فراهم می کند تا اطمینان حاصل شود که کالاها در هنگام نیاز به جابجایی، به راحتی پیدا می شوند.

دریافت و آماده سازی موجودی

که اجازه می دهد تا اقلام موجودی بازیابی شوند، اغلب با استفاده از فناوری انتخاب نور و یا انتخاب صدا به کارگران انبار کمک می کند تا کالاها را پیدا کنند.

چیدن و بسته بندی کالا

شامل انتخاب منطقه، چیدن دسته ای و غیره. کارگران انبار همچنین می توانند از توابع منطقه بندی و جاگذاری برای انجام امور مربوط به انتخاب و بسته بندی به بهترین وجه استفاده کنند.

حمل و نقل کالاها

سیستم مدیریت انبار را قادر می سازد تا قبض های بارگیری را قبل از حمل و نقل ارسال کنند، لیست های بسته بندی و فاکتورها را برای حمل و نقل ایجاد کنند و گزارش های حمل و نقل های قبلی را برای گیرندگان ارسال کنند.

مدیریت کارهای انبار

به مدیران انبار کمک می کند با استفاده از شاخص های کلیدی عملکرد (KPI) که نشانگر سطح عملکرد کارگران نسبت به سطح استاندارد است، عملکرد کارگران کنترل کنند.

مدیریت انبار و لنگرگاه

به رانندگان کامیون ها کمک می کند وارد یک انبار شوند تا اسکله بارگیری مناسب را پیدا کنند. استفاده از این امکان، فرصت متصل شدن رانندگان را فراهم می کند.

گزارش دهی به مدیران

 به مدیران کمک می کند عملکرد عملیات انبار را تجزیه و تحلیل کرده و فرصت های بهبود آن را پیدا کنند.

نرم افزار مدیریت انبار و اینترنت اشیا

دستگاه ها و سنسورهای متصل به محصولات و مواد به سازمان ها کمک می کنند تا اطمینان حاصل کنند که می توانند مقدار درست کالا را با قیمت مناسب و در زمان و مکان مناسب تولید و حمل کنند. همه این ویژگی ها در اینترنت اشیا (IOT) قرار دارند. چنین داده های IOT می توانند در سیستم مدیریت انبار ادغام شوند تا به مدیریت مسیریابی محصولات از ماشین حمل و نقل تا نقطه پایانی کمک کنند.

این ادغام سازمان ها را قادر می سازد تا زنجیره های تأمین مبتنی بر کشش را توسعه دهند نه زنجیره تأمین مبتنی بر فشار. زنجیره های تأمین نیرو از طریق تقاضای مشتری هدایت می شود که این امر به سازمان امکان انعطاف پذیری و پاسخگویی بیشتری را می دهد، در حالی که یک زنجیره تأمین فشار، مبتنی بر پیش بینی های بلند مدت از تقاضای مشتری است.

برترین فروشندگان سیستم مدیریت انبارداری

انواع فروشندگان نرم افزار، سیستم مدیریت انبار را می فروشند، از جمله مایکروسافت، اوراکل، IBM و SAP دارای محصولات یا ماژول های WMS در مجموعه جامع ERP هستند.

نرم افزار پخش مویرگی پایا

شرکت دانش بنیان ویرا روش پایا نرم افزار پخش مویرگی پایا را در سال ۱۳۹۳ توسعه داده است. این نرم افزار شامل کلیه ماژول های مربوط به مدیریت انبارداری ، مدیریت ارتباط با مشتری، مدیریت منابع سازمانی، مدیریت توزیع و پخش مویرگی و غیره می باشد. جهت آشنایی بیشتر با این نرم افزار پخش مویرگی ویرا روش پایا را شبکه اجتماعی لینکدین دنبال کنید.

با تشکر از همراهی شما با وب سایت ویرا روش پایا

سیستم مدیریت انبار چیست و چه کاربردی دارد

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *