بازاریابی مویرگی در مدیریت زنجیره تامین با استفاده از سیستم پخش مویرگی پایا و پخش و توزیع محصول

در این مقاله از ویرا روش پایا توسعه دهنده سیستم پخش مویرگی پایا پیشرو با ما همراه باشید تا با نقش و چگونگی استفاده از بازاریابی مویرگی در فرآیند مدیریت زنجیره تامین و پخش و توزیع محصولات آشنا شوید.

بازاریابی مویرگی در مدیریت زنجیره تامین

در شرایط تجاری رقابتی امروز، عملکرد زنجیره تامین یکی از مهم ترین موضوعات در صنایع مختلف است. استدلال زیادی در مورد این واقعیت وجود دارد که عملکرد زنجیره تامین اساس کارایی مدیریت زنجیره تامین است. همچنین قابل ذکر است که بخش توزیع مهم ترین بخش زنجیره تامین است. بخش فروش و توزیع نبض یک شرکت تجاری را تشکیل می دهند. طبق تحقیقات انجام شده مشخص شده است که با استفاده از بازاریابی مویرگی برای بخش فروش و توزیع ، می توان هزینه های شرکت را کاهش و فروش را افزایش داد.

جهت دریافت مشاوره رایگان در زمینه مدیریت ارتباط با مشتری ، بازاریابی مویرگی ، فروش مویرگی ، پخش و توزیع محصولات با کارشناسان ویرا روش پایا تماس بگیرید.

افزایش رقابت بین المللی نشان می دهد که سازمان ها باید نسبت به تغییرات محیطی واکنش مناسبی نشان دهند و باید به انعطاف پذیری خود در مقابل محیط بیرونی توجه کافی داشته باشند. سازمان های امروزی در عرصه ملی و بین المللی برای به دست آوردن جایگاه مناسب و حفظ آن نیاز به استفاده از الگوی مناسب مانند مدیریت زنجیره تامین برای تحقق مزیت رقابتی و انتظارات مشتریان دارند.

مراحل تشکیل دهنده فرآیند زنجیره تامین

در فضای تجاری رقابتی امروز، عملکرد زنجیره تامین یکی از مهم ترین موضوعات در صنایع مختلف است. استدلال می شود که اندازه گیری و سنجش عملکرد زنجیره تامین برای مدیران زنجیره تامین کارآمد، امری اساسی است. زنجیره تامین یک فرآیند تولید یکپارچه است که در آن مواد اولیه به محصولات فرآوری شده تبدیل می شوند و سپس به مشتری تحویل داده می شوند. دو فرآیند اساسی در یک زنجیره تامین وجود دارد:

  • برنامه ریزی تولید و کنترل موجودی
  • برنامه ریزی توزیع و پشتیبانی

فرآیند برنامه ریزی تولید و کنترل موجودی، مدیریت کامل فرآیند طراحی و ساخت دستگاه های تولید و ذخیره سازی، همچنین روش های نگهداری مواد اولیه، مواد موجود در فرآیند تولید و محصول نهایی را توصیف می کند. همچنین روند توزیع و پشتیبانی، نحوه بازیابی محصولات، انتقال آن ها از مراکز توزیع به مشتریان و ارائه خدمات پس از فروش به آن ها را نیز شامل می شود. یک زنجیره تامین شامل پیوند داخلی سازمان ها، منابع و فرآیندهایی است که محصولات و خدمات را به مشتری نهایی می رسانند.

لایه های تشکیل دهنده زنجیره تامین

محققان و نویسندگان می گویند که حوزه زنجیره تامین معمولا شامل سه لایه اصلی می شوند:

  • لایه اول : شامل تهیه مواد و خدمات از تامین کنندگان است.
  • لایه دوم : فرآیندها (پردازش های داخلی)، شامل فعالیت های داخلی برای محصول نهایی است.
  • لایه سوم : شامل فعالیت های پخش و توزیع برای مشتریان از جمله خرده فروشان و مصرف کنندگان است.

دلایل استفاده از بازاریابی مویرگی در این فرآیند

به عبارت دیگر، زنجیره تامین به یک سیستم یکپارچه گفته می شود که با یک سری فرآیندهای تجاری مرتبط با آن هماهنگ می شود. همان طور که از این تعریف پیداست، توزیع یکی از اعضای زنجیره تامین است. تعاریف مختلفی برای آن وجود دارد و همچنین انواع مختلفی را در برمی‌گیرد که هر یک از آن ها در نوع خاصی از صنعت و محصول کاربرد دارد.

توزیع یکی از مخلوط های بازاریابی مویرگی است که به ساده ترین شکل تولید را از کارخانه به بازار منتقل می کند. به عبرات دیگر، مهم ترین کار کانال توزیع، تحویل کالا به مشتریان بالقوه در زمان و مکان مناسب است. سامان دهی سیستم های توزیع به عنوان بخش مهمی از اقتصاد تعریف می شود.

از آنجا که تولید و توزیع خدمات بخشی از رشد تولید داخلی (تولید ناخالص داخلی) است، از این رو یک سیستم توزیع کارآمد می تواند به توسعه اقتصادی پایدار کشورها و کاهش هزینه های نصرف کنندگان کمک کند. بنابراین، ساماندهی این بخش مستلزم شناسایی و اجرای ابزارها و روش های توزیع و پخش جدید، اصلاح قوانین نظام صنفی و سیاست اصولی است.

انواع روش های پخش و توزیع در بازاریابی

 در توزیع شرکت ها، سه گزینه به شرح زیر وجود دارد:

  • توزیع اختصاصی : در این روش، یک واسطه به عنوان نماینده انحصاری در هر منطقه انتخاب می شود. در این استراتژی، تعداد واسطه ها بسیار کمتر از سایر انواع توزیع است و بیشتر برای محصولات ویژه مانند اتومبیل و لباس های مخصوص استفاده می شود.
  • توزیع انتخابی : خرده فروشان برای ارائه برخی از محصولات انتخاب شده اند. تعداد واسطه ها کمتر از توزیع انبوه و بیشتر از توزیع انحصاری است. این استراتژی برای لوازم جانبی کاربرد دارد.
  • توزیع انبوه یا پخش مویرگی : این استراتژی که شامل توزیع محصولات به تعداد زیادی از خرده فروشان است، بیشتر در زمینه کالاهای مصرفی و روزمره استفاده می شود و مناسب ترین روش برای توزیع محصولات مصرفی است.

سیستم پخش مویرگی پایا پیشرو

شرکت دانش بنیان ویرا روش پایا سیستم پخش مویرگی پایا پیشرو را در سال ۱۳۹۳ توسعه داده است. این نرم افزار پخش مویرگی کلیه ماژول های فرآیندهای پخش و توزیع محصولات از جمله مدیریت زنجیره تامین ، مدیریت منابع سازمانی ، مدیریت ارتباط با مشتری ، بازاریابی مویرگی ، پخش مویرگی ، فروش مویرگی و غیره را دربر می گیرد. جهت آشنایی بیشتر با این ماژول ها می توانید ویرا روش پایا را در شبکه اجتماعی لینکدین دنبال کنید.

با تشکر از همراهی شما با وب سایت ویرا روش پایا

بازاریابی مویرگی در مدیریت زنجیره تامین

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *